Bądź silny! Pozwól dziecku wyzwalać emocje!

Bądź silny! Pozwól dziecku wyzwalać emocje!

Bądź silny! Pozwól dziecku wyzwalać emocje!

„Chłopcy nie płaczą! Nie zachowuj się jak baba” – powiedziała mama, próbując uspokoić kilkulatka, który właśnie potknął się i zranił w nogę. To prawda, rana na rozbitym kolanie szybko się zagoi – gorzej z pokaleczoną przez takie wypowiedzi sferą emocjonalną dziecka.

 

Rodzice często wierzą, że chłopiec musi być przede wszystkim silny, dlatego jak mantrę powtarzają mu, że nie wolno okazywać słabości. Dziecko podświadomie odczytuje ten sygnał nieco inaczej – skoro emocje są złe, warto je zablokować. W dorosłym życiu wymagamy od naszych partnerów, aby byli czuli i rozumiejący – dlaczego zatem już od najmłodszych lat uczymy synów czegoś zupełnie innego?

Izabela Erdmann-Waniewska

Posty

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.