Bahar znaczy wiosna-Agnieszka Ayşen Kaim

Bahar znaczy wiosna-Agnieszka Ayşen Kaim

Bahar znaczy wiosna-Agnieszka Ayşen Kaim

Bahar znaczy wiosna.

 

O czym jest ta opowieść?

O poświęceniu i miłości, ale przede wszystkim o determinacji, odwadze i przekraczaniu granic. A wszystko zaczęło się wiele lat temu w odległej Turcji. W mieście Stambule, pewnej zimowej nocy przyszła na świat dziewczynka, której przepowiedziano z gwiazd życie pełne krętych dróg.

Bahar, czyli wiosna, jak nazwano naszą bohaterkę, przejawiała wielki talent do kaligrafii. Jednak gdy jej nauczyciel wjeżdża do dalekiego Lechistanu, ojciec zabrania dziewczynie praktykowania tej sztuki. Nie jest to odpowiednie zajęcie dla kobiety.

Przez wiele lat Bahar pielęgnuje swój talent w ukryciu, aż pewnego dnia, krótko przed ślubem otrzymuje list, który może zmienić wszystko. Ma do wyboru: porzucenie rodzinnego domu lub podążenie za swoim marzeniem. Jest pełna obaw, ale się nie cofa. I tak jak przewidział astrolog, ścieżki którymi kroczy są bardzo kręte.

 

Agnieszka Ayşen Kaim snuje opowieść, której trudno odmówić uroku. Historia jest prosta, ale w tym właśnie tkwi jej siła. Pomimo braku elementów fantastycznych, przypomina baśń. Wędrówka Bahar stanowi punkt wyjścia, by w przystępny sposób poruszyć problem przekraczania społecznych granic i przekazać prawdy uniwersalne. Jest także mostem pomiędzy Turcją a Polską. Co niezwykłe, nasz kraj oglądany oczami głównej bohaterki, okazuje się nie mniej egzotyczny niż Azja Mniejsza.

Autorka kładzie nacisk na plastyczność swojego języka. Pobudzając wyobraźnię, wpływa na wszystkie zmysły czytelnika. Wspiera ją w tym ilustracja — oszczędna w formie i palecie kolorystycznej. Nie ma jej dużo, ale świetnie wpisuje się w klimat opowieści i dobrze ilustruje treść. Widzimy tu obrazy złożone z czarnych i granatowych figur, przypominające plamy atramentu lub litery arabskiego alfabetu oraz soczyste pomarańczowo-różowe elementy kojarzące się z egzotycznymi owocami.

 

Książka nie jest napisana ani w sposób infantylny, ani zbyt dojrzały. Warto zwrócić uwagę na sugerowaną grupę wiekową 7+, ale myślę, że i młodsze dzieci nie powinny mieć problemu w nadążeniu za narracją. Twórcy nie zapomnieli też o słowniczku trudnych, czy rzadko spotykanych pojęć na końcu książki.

 

Historia Bahar napawa optymizmem, potrafi rozbawić i inspirować. Pokazuje życie takim, jakim jest — żeby coś osiągnąć, trzeba ruszyć się z miejsca. Nierzadko dokonać trudnego wyboru, czy nawet coś poświęcić. Szkoda tylko, że w prawdziwym życiu, nie zawsze spotykamy na swojej drodze tylu uczynnych ludzi.

Autor: Anna Teodorczyk

Izabela Erdmann-Waniewska

Recenzje

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.