Bajka o pytaniach- Olga Świderska

Bajka o pytaniach- Olga Świderska

Bajka o pytaniach- Olga Świderska

Bajka o pytaniach

Olga Świderska

Nie jest mądry ten, kto zna wszystkie odpowiedzi — bo tacy ludzie nie istnieją — ale ten, kto wie gdzie ich szukać. I o tym właśnie mówi Bajka o pytaniach Olgi Świderskiej, kolejna pozycja z serii bajek coachingowych.

DSC02549 DSC02550

Sprawy które dla dorosłych są oczywiste, dla dzieci to często terra incognita. A Kiku jest chłopcem ciekawym świata. Zadaje mnóstwo pytań o przeróżne rzeczy, co powoli zaczyna męczyć jego najbliższych. Dlatego rodzice postanawiają podarować mu bardzo specjalną sowę, która ma pomóc chłopcu w odnajdywaniu odpowiedzi na nurtującego go pytania.

 

Fortel? Oczywiście, że tak! Ale kto nie byłby zmęczony słysząc bez przerwy: „A dlaczego…?”, „A czemu…?”
W dodatku dziecko potrafi zadać pytanie, które całkowicie wybija z rytmu. Miło jest odsunąć odpowiedzialność, tak jak zrobili to rodzice Kiku, no i samodzielne poszukiwanie wiedzy rozwija wrodzoną inteligencję.
Jednak czy dla świętego spokoju gotowi jesteśmy zarzucić dialog z własną pociechą albo wyjść na „nic nie wiedzącego”?
Na szczęście Olga Świderska prawdziwych ludzi nie pozostawia samych sobie.
Historią Kiku zwraca uwagę małego i dużego czytelnika na pewien problem i podsuwa sposób na jego rozwiązanie.

 

Bajka o pytaniach z jednej strony daje ciekawą historię z drugiej nie nachalną wartość edukacyjną, tak dla dziecka, jak dla rodzica. Zwłaszcza podoba mi się pomysł z listą „magicznych pytań”.
Czym owa lista jest, nie będę zdradzać. Mogę tylko powiedzieć, że stanowi istotny punkt dla relacji międzyludzkich. Warto poświęcić jej więcej uwagi.

 

Patrząc na książkę od strony technicznej, widać że została lepiej opracowana, niż Bajka o odwadze. Łamanie i skład tekstu przeprowadzono poprawnie. Nie rażą już błędy zauważalne w poprzedniej publikacji, choć można było się pokusić o użycie nieco ciekawszego fontu. Także językowo książka prezentuje się lepiej. Oprawa graficzna jest bardzo ładna. Marta Liszak — ilustratorka — operuje szeroką paletą mocnych barw, która powinna przypaść do gustu zwłaszcza młodszym dzieciom.

Kciuk w górę za dobrze wykonaną robotę!

autor: Anna Teodorczyk

Izabela Erdmann-Waniewska

Recenzje

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.