Czy wiedzieliście, że pewne proste czynności i zabawy, mogą rozwinąć wszystkie zmysły niemowlaka?

Czy wiedzieliście, że pewne proste czynności i zabawy, mogą rozwinąć wszystkie zmysły niemowlaka?

Czy wiedzieliście, że pewne proste czynności i zabawy, mogą rozwinąć wszystkie zmysły niemowlaka?

👉Dotyk. Rozwija się on u dziecka jeszcze w życiu płodowym i odgrywa jedną z najważniejszych ról w poznawaniu świata w pierwszym roku życia. Warto więc dziecko nie tylko przytulać, głaskać i masować, ale także dostarczać mu kontaktu z przedmiotami o różnej fakturze i temperaturze. Dzięki temu mózg dziecka będzie łatwiej rejestrował i przetwarzał bodźce.

👃Węch. Tu warto zachować rozsądek i umiar, ponieważ maluszek ma bardzo wyczulonej powonienie. Jedynym zapachem, który go uspokaja, jest zapach mamy. Nowe wonie warto wprowadzać powoli i obserwować, które sprawiają dziecku przyjemność, np. podtykając pod nosek kwiatuszek czy pachnący owoc.

👅Smak. Eksperymentować ze smakami można dopiero w drugim półroczu życia maluszka. Najlepiej zapomnieć wówczas o etykiecie przy stole i pozwolić dziecku jeść palcami. Dzięki temu nie tylko lepiej pozna smaki, ale także poćwiczy koordynację ruchową.

👀Wzrok. Dziecko zaczyna interesować się otoczeniem już w 4 tygodniu życia! Warto wykorzystać tę wiedzę i przygotować specjalne obrazki, które stymulują jego wzrok. Im starsze dziecko, tym więcej szczegółów powinny zawierać. Warto też zawiesić nad sufitem kolorowe balony, wstążki lub kształty figur geometrycznych – oczywiście wszystko w wyrazistych kolorach.

👂Słuch. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie przepada za głośnymi dźwiękami, ale warto stymulować jego słuch spokojną muzyką i śpiewać piosenki. Pomaga to rozwijać poczucie rytmu i tempa, co w przyszłości korzystnie wpływa na umiejętność czytania i pisania.

Izabela Erdmann-Waniewska

Posty

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.