Dlaczego dziecko się obraża?

Dlaczego dziecko się obraża?

Dlaczego dziecko się obraża?

By zamanifestować swoje niezadowolenie i zaszantażować rodziców. Aby nie weszło mu to w krew i nie stało się formą radzenia sobie z problemami, warto wiedzieć jak reagować na dziecięce dąsy.

👉Zachowaj spokój i daj dziecku ochłonąć. Jeśli odtrąca Cię, gdy próbujesz je przytulić i ucieka do pokoju, zostaw je i pozwól przemyśleć emocje. Nie narzucaj się, ale też nie wymuszaj zmiany postawy krzykiem.

👉Bądź konsekwentny! Uspokajaj dziecko i przytulaj, ale nie ulegaj szantażowi. Wiem, że trudno to zrobić widząc nieszczęśliwe, szlochające dziecko, jednak warto nauczyć je przestrzegania ustalonych zasad.

👉Gdy nastąpi eskalacja – nie reaguj. Dziecku znudzi się obrażanie i krzyki, jeśli zauważy, że metoda ta nie działa. Kiedy więc ostentacyjnie próbuje coś wymusić wybuchami furii lub fochem, nie zwracaj na nie uwagi i pozwól mu ochłonąć.

👉Rozmawiaj z dzieckiem. Gdy sytuacja będzie opanowana, a dziecko spokojniejsze, podejdź, przytul i porozmawiaj na temat tego, co się wydarzyło. Wyjaśnij dlaczego zachowanie było dla Ciebie przykre i jak prawidłowo powinno się reagować gdy coś nas rozzłości. Twoje dziecko jest mądre i z pewnością taka postawa przyniesie najlepszy skutek.

Jakie Wy macie metody radzenia sobie z dąsami Waszych maluchów?

Izabela Erdmann-Waniewska

Posty

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.