Jak wychować empatyczne dziecko?

Jak wychować empatyczne dziecko?

Jak wychować empatyczne dziecko?

Poprzez mądre zabawy! Poniżej propozycja jednej z nich.

W nauce wrażliwości i rozumienia innych ludzi bardzo pomaga odgrywanie różnych ról. Możemy zaproponować dziecku, aby przez chwilę wcieliło się w rolę mamy, ojca, brata, sprzedawcy lun pani przedszkolanki. Liczba opcji jest tak naprawdę nieograniczona. Dzięki odegraniu scenki dziecko w naturalny sposób zaczyna rozumieć jak zachowuje i czuje się dana osoba oraz co może sprawić jej przykrość.

Najciekawszą i najbardziej twórczą wariacją jest ta, w której rodzic staje się dzieckiem, a dziecko rodzicem. Dzięki niej maluch ma szanse na własnej skórze przekonać się jakie reakcje może wywołać jego zachowanie. Wiadomo nie od dziś, że zawsze najlepiej spojrzeć na siebie… stając z boku 🙂

Próbowaliście takich zabaw? A może macie swoje własne pomysły? Podzielcie się!

Izabela Erdmann-Waniewska

Posty

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.