Książkowe polowanie z wydawnictwem Zakamarki cz.1

Książkowe polowanie z wydawnictwem Zakamarki cz.1

Książkowe polowanie z wydawnictwem Zakamarki cz.1

Autor: Izabela Erdmann-Waniewska

O tym, że książki mają dla nas ogromne znaczenie zapewne zdążyliście się już zorientować.

W tym roku ulegliśmy absolutnej magii wydawnictwa Zakamarki(wpis nie powstał we współpracy z wydawnictwem, nie jest zatem jego reklamą a naszą subiektywną oceną).

Wiele lat temu, kiedy pracowałam w księgarni uwielbiałam gubić się w książkowym kąciku dla najmłodszych. Dodam, że oferta książek dla dzieci była wtedy dużo uboższa jednak udało mi się upolować kilka perełek, które czekają aż Zo- nasze maleństwo do nich dorośnie.

Tymczasem zrobiłam przegląd oferty wydawnictwa Zakamarki- kilka pozycji znamy, kilka jest lub było w naszym posiadaniu a na jeszcze inne polujemy.
Zatem dzisiaj przedstawię wam mój subiektywny przegląd książek wartych kilku chwil skupienia.
Opisy oparte o stronę wydawnictwa.

Zaczynamy:)

Patrz Madika, pada śnieg, tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ilon Wikland Wiek: 3+

"Nareszcie spadł śnieg na Czerwcowym Wzgórzu! Madika i Lisabet jak oszalałe bawią się w śniegu. Nawet tata daje się wciągnąć do bitwy na śnieżki.
Następnego dnia Madika jest chora i musi zostać w domu, kiedy Lisabet z jedzie ze służącą Alvą do miasta po prezenty pod choinkę. Przed sklepem stoją sanie. Lisabet staje ukradkiem na płozach. Sanie ruszają i pędzą prosto do ciemnego, zimnego lasu. Jak uda jej się wrócić do domu? "

W świąteczną atmosferę znakomicie wprowadzi nas Astrid Lindgren, dla mnie mistrzyni zachowania klimatu.
Polujemy!

O zimie, tekst: Görel Kristina Näslund, ilustracje: Kristina Digman Wiek docelowy 3+

"Któregoś dnia świat się zmienia.
Wszystko jest jak zaczarowane –
ziemia pokrywa się śniegiem, a jezioro lodem.
Nadeszła zima!

Przepiękne zimowe ilustracje i garść zimowych faktów przyprawionych szczyptą poezji na pewno spodobają się każdemu przedszkolakowi spragnionemu śniegu!
Görel Kristina Näslund i Kristina Digman w poetycki, ale też bardzo konkretny sposób opowiadają o wszystkim, co niesie ze sobą zima –
o szalejącej zamieci i wolno prószącym śniegu, o zamarzniętych kałużach i topniejących soplach.
Idealny prezent mikołajkowo-gwiazdkowy!"

Poetyckie podejście do tematu, brak fabuły i akcji to ciekawy sposób na przedstawienie dziekcu świata. 
Porównanie zimy w Polsce i w Szwecji może być dla dzieci niezwykłym doznaniem. 
Na naszej liście  jako pozycja numer dwa:)

Pewnie, że Lotta umie wszystko, tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ilon Wikland Rekomendowany wiek: 3+

"Lotta z ulicy Awanturników tyle potrafi! Gwizdać i pomagać chorym ludziom, i całe mnóstwo innych rzeczy. Lotta ma już przecież pięć lat.

No, może czasem coś jej się pomyli i na przykład Nisiek wyląduje w śmietniku… Ale za to, kiedy Jonas i Mia-Maria rozpaczają, że na święta nie będzie choinki, bo zabrakło ich w całym mieście – Lotta dokonuje rzeczy niemożliwej!
Nowe opowiadanie o Lotcie, wcześniej w Polsce niepublikowane, z kolorowymi zimowymi ilustracjami Ilon Wikland."

No i znowu niezastąpiona Astrid Lindgren. Lottę poznałyśmy przy okazji książki Lotta z ulicy awanturników. Skradła nasze serce jak większość tworzonych przez Astrid postaci.
Mamy nadzieję, że ponadczasowość autorki nie przeminie jeszcze przez wiele lat.
A wy znacie już Lottę i Niśka?

Boże Narodzenie w Bullerbyn, tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ilon Wikland Grupa docelowa 3+(naszym zdaniem opowieści z Bullerbyn nie mają górnej granicy)

" Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.

Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia.
W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia...
Najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością."

I tu nasz hit. Dla mnie opowieści z Bullerbyn to kwintesencja świątecznej atmosfery. Lekkość pióra, bajeczna grafika i sentyment jaki do tych opowieści posiadam stawia je na pierwszym miejscu w kanonie obowiązkowych lektur świątecznych. Ilekroć czytam tę pozycję, dziś już jako dorosła kobieta z sentymentem wspominam dziadka i niezmiernie żałuję, że moje święta nigdy takiego klimatu nie miały. Niemniej wciąż wiele przed nami:)
I chociaż na rynku jest wiele wspaniałych pozycji traktujących o świętach, ta jedna zostaje w naszych sercach. Na zawsze.

Mama Mu na sankach, tekst: Jujja Wieslander, Tomas Wieslander, ilustracje: Sven Nordqvist Grupa docelowa 3+

"Czy krowy mogą jeździć na sankach? Ależ oczywiście, Mama Mu zrobi wszystko, by bawić się tak wesoło jak dzieci! Jak zwykle musi stawić czoła krytycznemu Panu Wronie, który każdy pomysł Mamy Mu kwituje wyniosłym oburzeniem.

Wystarczy jednak zasugerować Panu Wronie, że czegoś nie potrafi, a od razu zmienia ton. On, nie potrafi? Nie potrafi pokierować sankami? Brawurowy popis jego umiejętności kończy się oczywiście w zaspie. W śniegu ląduje też Mama Mu – i to właśnie, z całego jeżdżenia na sankach, najbardziej jej się podoba!

Bogate w szczegóły świetne ilustracje Svena Nordqvista, pełne niespodzianek dla spostrzegawczych, wspaniale uwydatniają charaktery obu bohaterów.

Sanki wywróciły się i zakopały głęboko w śniegu. Mama Mu spadła i poturlała się spory kawałek. Gdy się wreszcie zatrzymała, przypominała wielką śnieżną kulę z rogami. Pan Wrona stał z założonymi skrzydłami i spoglądał na nią surowym wzrokiem.

— Wjechałaś we wszystkie tyczki slalomu — powiedział. — W każdą jedną!
— Muu, ale było super — zaśmiała się Mama Mu.
— Skoczyłaś ze skoczni, Mamo Mu — odpowiedział. — Dziwne, że sanki wytrzymały.
— Najbardziej super było, jak zleciałam — powiedziała Mama Mu.
— Zrobił się ogromny rów — stwierdził Pan Wrona. — Mamo Mu, jesteś za gruba.
— Też mi, muu — powiedziała Mama Mu. — Wcale nie jestem za gruba. To śnieg jest za miękki."

Z Mamą Mu spotkałam się po raz pierwszy na Targach Książki w Warszawie- dla tych co nie byli polecam, dla tych co nie znają Mamy Mu- pozycja obowiązkowa!

Wigilia Mamy Mu i pana Wrony, tekst: Jujja Wieslander, ilustracje: Sven Nordqvist Grupa docelowa: 3+

"Kolejna historia o Mamie Mu i Panu Wronie – tym razem w świąteczno-zimowej atmosferze. Czy Pan Wrona naprawdę musi sam sobie zrobić prezent pod choinkę, czy też znajdzie się ktoś, kto będzie o nim pamiętał w Wigilię?

Pan Wrona zaczął biegać po całej oborze. Nagle zahamował gwałtownie przed Mamą Mu.
– Czemu tak biegam?
– Nie wiem. Mówiłeś coś o Wigilii…
– Właśnie, a ja nie mam dla siebie ani jednego prezentu. To jak ja zdążę? Zaraz dostanę pióropleksji!
– Ależ muu, jak to: dla siebie? Sam sobie będziesz robił prezenty?
Pan Wrona znów zaczął biegać jak szalony.
– Jasne. Nie ma innego wyjścia, inaczej nic nigdy bym nie dostał!

Smakowite dialogi, niebanalny humor, wyraziste charaktery bohaterów oraz pełne zaskakujących szczegółów ilustracje sprawiają, że przy książkach o Mamie Mu i Panu Wronie dobrze bawi się cała rodzina."

Niebanalne historie o niezywkle wyluzowanej krowie. Opowieści, które uczą i bawią, pokazują piękno prostych wartości o których coraz częściej zapominamy.
Do tego nieprzeciętne dialogi i wspaniałe ilustracje.
Zabawa dla małych i dużych!

Co cieszy Alberta, tekst: Gunilla Bergström, ilustracje: Gunilla Bergström Grupa docelowa określana przez wydawnictwo 3+

"Czy święta nie mogłyby trwać cały rok? Dlaczego muszą się kończyć? Albert i tata są załamani, nie chcą, by znów nastały zwyczajne dni, nie chcą wracać do przedszkola i do pracy. Tymczasem babcia jest w świetnym humorze. Czyżby miała na ten temat inne zdanie?

Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w przeszło dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.

W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Przy okazji jubileuszu Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”. Książki o Albercie cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż powstają nowe."

Jedna z serii książek o Albercie, czasem grzecznym, czasem nieco nieznośnym. Jednak niewątpliwie uroczym i tak bardzo przypominającym nam naszego niesfornego malucha.
Ciekawski umysł, odrobina fantazji i spora dawka humoru.
Tej książki nie można pominąć:)

Wierzcie w Mikołaja, tekst: Lotta Olsson, ilustracje: Benjamin Chaud Grupa docelowa określona przez wydawnictwo 6+

"Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!

W tym roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia od samego początku nie przebiegają tak jak zawsze. Gwiazdy betlejemskie w oknach gasną i nie pomaga wymiana kolejnych żarówek, choinki gubią igły, zanim zdąży się je donieść do domu, adwentowe wypieki nie wychodzą najbardziej wprawnym gospodyniom, a z okien wystawowych znikają świąteczne dekoracje. Coś jest nie tak, choć ludzie chcą wierzyć, że wszystkie te zdarzenia to zwykły zbieg okoliczności. A może ktoś z premedytacją stara się, by w tym roku nie było świąt? Tylko kto to może być i dlaczego tak mu na tym zależy? I najważniejsze: czy uda się go powstrzymać?!

Lotta Olsson potrafi po mistrzowsku budować napięcie i wciąż zaskakiwać czytelnika, a Benjamin Chaud świetnie oddaje to napięcie w ilustracjach, również stopniowo uchylając rąbka tajemnicy."

Co prawda do świąt zostało mniej niż 24 dni jednak z pewnością zdążycie je nadrobić. Bo to jedna z tych książek, które się chłonie. Książek, które przywracają magię świąt tym co już dawno o niej zapomnieli.
Bo co by było gdybyśmy wszyscy stracili wiarę w Mikołaja?
Przekonacie się czytając książkę:) Zachęcamy!

Prezent dla Cebulki, tekst: Frida Nilsson, ilustracje: Maria Nilsson Thore Grupa docelowa: 6+ prezent-dla-cebulki

"Wzruszająca opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia, ale też o każdej innej porze roku!

Zbliża się Boże Narodzenie. Cebulka ma dwa marzenia: dostać pod choinkę rower i tatę. Mama mówi, że rower jest za drogi, i prosi Cebulkę, by wymyślił sobie jakiś inny prezent. Nie wygląda też na to, żeby mama chciała odszukać tatę Cebulki w dalekim Sztokholmie. Cebulka bierze sprawy w swoje ręce – tylko jak daleko można się posunąć, by zdobyć to, czego się pragnie?

Frida Nilsson znana jest z książki Moja mama Gorylica, a Maria Nilsson Thore z ilustracji do książek Dziwne zwierzęta, Inna podróżoraz Sens życia. "

Są książki, które poruszając tematy najprostsze- chwytają za serce. Dacie się chwycić za swoje?

Wszyscy mamy marzenia. Jedni z nas prostsze, inni bogatsze. Dla jednych spełnieniem marzeń będą nowe zabawki i gadżety, dla innych ciepły dom i pełna miska. A jeszcze inni, jak bohater tej opowieści marzą o zupełnie prozaicznych rzeczach.
Cebulka chciałby tylko poznać swojego tatę- historia niezwykle prawdziwa w dzisiejszych czasach.

"Nawet kiedy nie jest się czyimś prawdziwym rodzicem- mówi- można się czuć jak prawdziwy."(cyt. z książki str. 83)

Izabela Erdmann-Waniewska

Artykuł

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.