Mikołajki to cudowny czas

Mikołajki to cudowny czas

Mikołajki to cudowny czas

Dzieci cały rok z czekają na ten jeden dzień, kiedy spełnią się ich marzenia. Przychodzi jednak I ta pora, kiedy dziecko trzeba pozbawić złudzeń I przekazać mu brutalną prawdę – Mikołaj nie istnieje. Jak i kiedy to zrobić?
Moment trzeba wyczuć. Dzieci, gdy dorastają, same zaczynają podejrzewać, że „coś jest nie tak” z tym Mikołajem i zadają pytania. Gdy w główce malucha rodzą się powazne wątpliwości, to najlepszy znak, że nadszedł czas, by powiedzieć mu prawdę.

Ważne jest, aby jednak przekazać ją w taki sposób, by dziecko nie czuło się oszukane. Nie mówmy więc prosto z mostu: „tak, Mikołaj nie istnieje“, ale raczej pozwólmy dziecku samemu dojść do pewnych wniosków. Przykładowo: gdy nasz maluch powie: „ale jak to jest, że Mikołaj dałby radę odwiedzić dzieci na całym świecie w jedną noc, przecież to niemożliwe”, odpowiedzmy po prostu: „masz rację, jesteś mądrym dzieckiem“.

Na razie jednak – cieszmy się tym magicznym dniem i pięknymi prezentami 🙂

Izabela Erdmann-Waniewska

Posty

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.