Siła śmiechu

Siła śmiechu

Siła śmiechu

„Największe poczucie humoru ma ten, który potrafi śmiać się sam z siebie”. Molier pisząc te słowa  zapomniał dodać, że taka osoba ma też silne poczucie własnej wartości oraz brak kompleksów. Chcesz, aby Twoje dziecko takie było? Pokaż mu, że nie trzeba wszystkiego traktować śmiertelnie poważnie.

 

Ktoś zażartował z Twojego dziecka, albo coś mu się nie udało? Najczęstszą reakcją jest płacz i poczucie porażki. Twoja pociecha nie do końca umie bowiem rozpoznać emocję, która pojawia się gdy np. przewróci się publicznie. Wie tylko, że jest jej głupio, bo inni widzieli jej upadek. Jak reagować? Zamiast powiedzieć: „ale z ciebie gapa”, powiedz: „zdarza się najlepszym”. Możesz też dać przykład – również i Ty potknij się mówiąc: „zobacz, jak oboje teraz śmiesznie wyglądamy”.  Pokaż dziecku, że czasem można – a wręcz trzeba – śmiać się z samego siebie.

 

A jak Wy pomagacie dzieciom wybrnąć z kłopotliwych sytuacji?

 

Izabela Erdmann-Waniewska

Posty

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.