Warsztaty dla maluchów – dlaczego trzeba, dlaczego warto?

Warsztaty dla maluchów – dlaczego trzeba, dlaczego warto?

Warsztaty dla maluchów – dlaczego trzeba, dlaczego warto?

Wrzesień to nie tylko moment, gdy starsze z naszych dzieci rozpoczynają naukę w szkole lub przedszkolu. Ten miesiąc to także symboliczne nowe otwarcie dla wielu najmłodszych domowników. Z roku na rok wzrasta liczba rodziców, zapisujących niemowlęta na zajęcia w ramach specjalnych warsztatów rozwoju emocji i umiejętności ruchowych. Sceptycy sugerują, że to wyłącznie tymczasowy trend, natomiast psychologowie przekonują, że nauka poznawania świata to absolutna konieczność. Kto ma rację?

 

Wszystkimi zmysłami

 

Co do tego faktu wszyscy pozostają zgodni – im wcześniej dziecko zacznie poznawać świat, tym lepiej dla jego rozwoju. Czy jednak każdy rodzic jest w stanie zapewnić do tego odpowiednie warunki? Nie do końca – nie bez powodu specjalne warsztaty organizowane są już dla 3-miesięcznych szkrabów. Wzrastające zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wynika ze zwiększającej się świadomości rodziców, pragnących zainwestować nie w kolejną zabawkę dla dziecka, ale… w samo dziecko. Podczas specjalnie zaplanowanych zajęć maluch nie tylko oswaja się z obecnością innych ludzi (co ułatwi mu rozwój umiejętności społecznych oraz zapobiegnie lękowi separacyjnemu), ale także doświadcza wielu bodźców i to za pomocą wszystkich zmysłów. Dla dzieci to najczęściej pierwszy kontakt ze stałą grupą uczestników. Niemowlaki bardzo silnie reagują na bodźce zewnętrzne, a każda zmiana może być przez nie odczuwana jako stresująca. Dlaczego podczas naszych zajęć starannie planujemy wykorzystanie materiałów i technik” – przekonuje Izabela Erdmann, właścicielka marki „Szepty Książek” oraz organizatorka warsztatów dla maluchów w Mińsku Mazowieckim. „W domu, jako rodzice, często dobieramy materiały do zabaw na chybił-trafił, często szkodząc dziecku lub nie zapewniając pełnych możliwości rozwoju. Podczas warsztatów wykorzystujemy piasek, kaszę, farby – wszystko, co pozwoli dziecku dobrze się bawić i uczyć otaczającego świata w sposób bezpieczny i maksymalnie efektywny”.

 

Mamo, tato – pouczmy się razem

 

Paradoksalnie, z warsztatów dla maluchów nie korzystają wyłącznie dzieci. Z opinii rodziców wynika, że bezcenne lekcje czerpią także oni sami. Dorośli często nie zdają sobie sprawy z faktu, że zmiana barw, zapachów czy temperatury może powodować u dziecka stres. Obserwując reakcje swoich dzieci uczą się je rozumieć i odnajdować przyczyny potencjalnych problemów. Okazuje się, że warsztaty to także prawdziwa kopalnia pomysłów na temat tego, jak można efektywnie bawić się z dzieckiem w domu. Rodzice często zapominają, że maluch nie jest w stanie skupić długo uwagi na jednej czynności, dlatego należy wprowadzać rozwiązania modułowe oraz wykorzystywać kojące bodźce, takie jak muzyka czy światło. „Podpowiadamy pewne rozwiązania dostosowane do potrzeb i preferencji każdego dziecka. Wiadomo, że każde z nich – tak jak w przypadku dorosłych – należy traktować indywidualnie” – dodaje Izabela Erdmann. „Obserwujemy uczestników warsztatów i jesteśmy w stanie podpowiedzieć takie rozwiązania, dzięki którym rodzice nie tylko fajnie spędzają czas z dziećmi, ale także nawiązują z nimi jeszcze silniejszą więź. Dlaczego uważam, że warto. I że czasem nawet trzeba”.

Izabela Erdmann-Waniewska

Artykuł

Mama dwójki energicznych, charyzmatycznych i wrażliwych dzieci: niemal 5 letniej Zosi i półtorarocznego Irka. Z wykształcenia trenerka Family Lab, zajęć marki Sensoplastyka, pedagog specjalny, polonista, księgarz, ekonomista. Z zamiłowania zachłanna obserwatorka relacji międzyludzkich, miłośniczka książek dla dzieci. Staram się wnosić nową jakoś w otaczający mnie świat podkreślając, że to co najważniejsze to bycie autentycznym i wiarygodnym dla naszych bliskich.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.